Kongres Evropské sítě vzdělávacích programů EMT v Praze

Síť EMT (European Master’s in Translation) sdružuje 64 magisterských univerzitních studijních programů zaměřených na překlad, které splňují přísná kvalitativní kritéria. Je zaštiťována Generálním ředitelstvím pro překlady Evropské komise. Ústav translatologie (ÚTRL) Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze je jediným pracovištěm v ČR, které bylo do této sítě přijato. ÚTRL je členem od roku 2014, ale aktivity EMT sleduje od prvních jednání této sítě v r. 2006 (vč. osobní účasti zástupců ÚTRL na všech dosavadních jednáních sítě).

Od r. 2014 je členem Rady EMT dr. Tomáš Svoboda, současný ředitel ÚTRL. V roce 2019 byl do Rady EMT zvolen na druhé funkční období, přičemž navrhl, aby příští jednání sítě proběhlo v Praze. Tento návrh vychází z praxe, kdy jedno ze dvou každoročních setkání sítě se koná v členském státě EU, jež zajišťuje předsednictví v Radě EU. Kromě Bruselu, kde se pravidelně koná jedno z každoročních jednání, dosud proběhla jednání sítě v těchto městech:

• listopad 2015: Riga, Lotyšsko,
  • říjen 2016: Nitra, Slovensko,
  • listopad 2017: Dublin, Irsko,
  • říjen 2018: Vídeň, Rakousko,
  • říjen 2021: Lipsko, SRN.

Kongres EMT v Praze proběhne v termínu 20.–21. října 2022. První den (čtvrtek 20. října) bude věnován jednání sítě EMT. Druhý den (pátek 21. října) se v režii ústavu uskuteční konference nazvaná Překlad a mnohojazyčnost v měnící se Evropě, k problematice mnohojazyčnosti a vývoje překladatelské profese a ke vzdělávání překladatelů. V souvislosti s kongresem musí ÚTRL zajistit prostory, catering, doprovodný program a také koordinaci/organizaci všech vystoupení, AV techniku, tlumočnickou techniku apod. Dále budou náklady zahrnovat cestovné pro dva mluvčí, kteří budou pozváni speciálně na tuto konferenci (jsou ze států mimo EU, čili jejich pobyt nebude hrazen ze strany EK).

Očekává se účast více než 100 účastníků, zástupců institutů sdružených v síti EMT, a to z většiny členských států EU a též z několika zemí mimo EU, které mají v síti tzv. přidružené členství (Spojené království, Švýcarsko, Libanon).Konference proběhne v návaznosti na předsednictví ČR v Radě Evropské unie. Akce získala záštitu ministra pro evropské záležitosti, doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D., a bude zařazena do kalendáře akcí pořádaných v souvislosti s předsednictvím.